Bio Maya Maskesi Ürün Görseli

Cilt için bal ve tarçın faydaları

Cilt için bal ve tarçın faydaları

Tat şekeri, çoğunlukla fruktoz ve glukozdan oluşan bir çözümdür. Bu şeker proteinleri, amino asitler, vitaminler , mineraller ve enzimler içerir.

İnsanlar yüzyıllar boyunca balın şifalı bir muamele olarak kullanıldı. Bileşik, kepek , sedef, yanıklar ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır . Birçok cilt bakım ürünlerine bal ilave edilir.

Sivilceleri tedavi etmek için bal ve tarçın kullanmanın başlıca nedeni, iltihaplı gözeneklere katkıda bulunan bakterileri öldürmeye yardımcı olabileceğidir.

Proionibacterium acnes veya acnes P.bakterilerin birçok kırmızı ve iltihaplı bulunmuştur sivilcelerin . Bakteriler sebum üzerine beslenirler, kılcal damarlar oluşturan ve gözenekleri tıkayan, akneye daha fazla katkıda bulunan mumlu bir madde.

Balin bakterileri öldürmesini sağlayan birkaç kimyasal özelliği vardır. Örnekler şunlardır:

  • Bakteri hücrelerine baskı uygulayan yüksek bir şeker konsantrasyonu, onları daha fazla çarpma ihtimalini azaltır.
  • Bakterilerin kolaylıkla büyüyemeyeceği asitli bir ortam.
  • Arılarının kovanını kapatmak için kullandığı bileşik propolis antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Tarçın da antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Uluslararası Farmasötik Bilim Buluşması Dergisinde yeralan bir makaleye göre , tarçın E. coli , Staphylococcus ve Candida albican mikroplarını öldürebilir veya bastırabilir .

Tarçın ayrıca sıkışan özelliklere sahiptir. Büzücüler gözenekleri küçülterek cildin daha pürüzsüz ve daha düzgün görünmesini sağlar.

Bal ve tarçın faydaları konusunda araştırma

Bal ve tarçının bir yüz maskesi olarak birlikte kullanılmasıyla elde edilen faydalar gerçekten incelenmemiştir. İkisi ayrı ayrı incelendi, ancak araştırma etkili olup olmadıkları konusunda karışıktır.

BMJ Open’da yayınlanan bir araştırma yüzü antibakteriyel bir sabunla yıkadıktan sonra yüzde 90 oranında tıbbi amaçlı kanuka balının ve yüzde 10’luk gliserin (bal türevli) tedavinin uygulanmasını, aynı sabunla yüzü yıkamayla karşılaştırmalı olarak inceledi ancak uygulamaya koymadı bal.

Araştırmacılar, sivilce rejimine bal kombinasyonunun eklenmesinin sadece 53 hastanın akne- sinden 4’ünde düzelme sağladığı sonucuna varmışlardır.

Yüz maskesi nasıl hazırlanır

Tarçın ve balla yüz maskesi yapmayı seçen bazı insanlar 30 dakika boyunca cildi bırakacaktır.

Diğerleri sivilceye ve sivilce lekelerine yapıştıracak şekilde maskeyi “nokta muamelesi” olarak kullanır. Seçenekler gerçekten kullanıcıya, cilt endişelerine ve cilt türüne bağlıdır.

Yüz maskesi yapmak isteyen kişiler aşağıdaki adımları izleyebilir:

  • 2 yemek kaşığı bal toplayın ve 1 çay kaşığı tarçın ile yapışkan bir madde oluşturana kadar karıştırın.
  • Ellerinde yama testi yapın. Karışımın bir ebatlı kısmını elin arka tarafına uygulayın. Kullanıcı kaşıntı, kızarıklık ve şişme olaylarının gerçekleşmediğinden emin olmak için en az 10 dakika beklemelidir.
  • Temiz bir parmak ucu veya pamuklu çubukla bireysel lekelere veya yüzün tamamına cilde uygulayın.
  • Gece boyunca bıraktıktan sonra ılık su ile durulayın veya 30 dakika sonra durulayın. İnsanlar cildi kurutmak için aşırı derecede sıcak su kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bir düşünce ne tür bir bal kullanılır. Tıbbi sınıftaki ballar bir çok sağlıklı gıda mağazasında bulunur. Bu ballar arıtıldı ve genellikle katkı maddeleri içermedi. Genellikle cilt bakımı uygulamalarında kullanılan bileşiklerdir.

Tıbbi amaçlı bal markalarının iki örneği arasında Manuka balı ve Revamil balı bulunmaktadır.

Bazı insanlar kendi aralarındaki çiftlik çiftçilerinin ürettiği bal olan yerel bal kullanmayı tercih eder. Yerel bal kullanmanın arkasındaki fikir, yutulduğunda hastalıkla mücadele edebilecek bileşiklere sahip olmasıdır. Bazı insanlar, alerjiyle savaşmak için bir kaşık dolusu bal yiyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )